Divadelní komedie

Zdeněk Svěrák

Zdeněk Svěrák se narodil 28. března 1936 v Praze. Původně byl učitelem, od roku 1961 do roku 1969 redaktorem Českého rozhlasu, kde stál u zrodu tehdy populární Vinárny u Pavouka. Rozšířením její poetiky a přenesením na divadelní jeviště svěrákovsko-smoljakovského Divadla Járy Cimrmana pak postupně vznikla postava geniálního českého vynálezce a všeuměla.

Od roku 1977 Svěrák pracoval jako scenárista na Barrandově. Tato část jeho práce je asi nejznámější. Svěrák napsal - ať už sám, nebo ve spolupráci s Ladislavem Smoljakem - řadu komedií, které patří k tomu, čemu se říká zlatý fond české kinematografie: Jáchyme, hoď ho do stroje, Marečku, podejte mi pero, Vrchní prchni, Na samotě u lesa, Tři veteráni, Vesničko má středisková, Kulový blesk. Od roku 1991 spolupracuje na filmech se svým synem Janem Svěrákem - Obecná škola, Kolja, Tmavomodrý svět, Vratné lahve.

Tři z jeho filmů (Vesničko má středisková, Obecná škola, Kolja) byly nominovány na Oscara, poslední z nich toto prestižní ocenění získal.

Je také autorem textů více než tří stovek písniček, které vytvořil společně s dalším spolupracovníkem - hudebním skladatelem Jaroslavem Uhlířem. Mezi největší hity této dvojice patří písně Holubí dům, Severní vítr, Není nutno a novější písnička z filmu Vratné lahve Ani k stáru. Převážnou část písňové tvorby však věnuje dětem - společně s Jaroslavem Uhlířem již 20 let uvádí televizní pořad Hodina zpěvu, kde každý rok o vánocích představují dětem nové písničky.

Bližší informace: www.cimrman.at


TOPlist