Divadelní komedie
Donald Churchill

Donald Churchill

Donald Churchill (1930 – 1991) byl velmi úspěšným a plodným britským dramatikem. Psát ovšem začal až ve třiceti letech a to nejprve pro rozhlas a televizi. Do té doby působil např. jako elév v časopise Darthmouth Chronicle, kurýr v Two Cities Film či jako divadelní a filmový herec.

Uznávaným a hraným autorem se stal především díky svým divadelním komediím. V Čechách si popularitu získala jeho komedie Natěrač (The Decorator). Ostatní hry jako např. Manžel herec (Performing Husband), Okrajové výhody (Fringe Benefits), Slabá chvilka (Moment of Weakness) či Manželský atest (Marriage Line) jsou u nás hrány málo nebo vůbec.

Angličan Donald Churchill byl pověstný i tím, že si ve svých hrách často napsal výbornou hereckou příležitost pro sebe a ve finále své herecké působení „omezil“ pouze na účinkování ve svých komediích. Zemřel v průběhu natáčení jednoho z televizních seriálů na severu Španělska. V Anglii jsou jeho hry velmi populární a hojně uváděné. Je autorem tzv. čistých komedií, které si kladou jediný cíl, pobavit a rozesmát diváka. Umí to dokonale.

V Natěrači rozvíjí situaci klasického milostného trojúhelníku. Pár přistižený při oboustranné manželské nevěře je nucen čelit pomstě zhrzené manželky. Jakým způsobem této pomstě dokáže vzdorovat hlavní ženská hrdinka hry a jakou roli v tom sehraje v bytě náhodně přítomný natěrač, o tom s neobyčejným vtipem vypráví tato skvělá komedie. Ta byla poprvé uvedena 9. října 1985 v Palace Theatre ve Watfordu. Velice brzy byla přeložena do francouzštiny, italštiny, němčiny a španělštiny. Kromě Anglie byla uváděna také ve Spojených státech amerických, Německu, Belgii, Izraeli, Austrálii, Argentině, Kanadě, Chorvatsku, Estonsku, Mexiku či Severní Africe.

V České republice tuto inscenaci proslavilo nastudování režiséra Ladislava Vymětala s Pavlem Zedníčkem a Janou Paulovou (premiéra 23. 11. 1994).


TOPlist