Divadelní komedie

Eve Ensler

Dramatička, herečka a aktivistka je autorkou Monologů vagíny, které byly přeloženy do 50 jazyků a hrány ve více než 130 zemích, včetně vyprodaných sezón v Off Broadway Westside Theater a v londýnském West Endu. (1996 Obie Award,nejlepší nová hra, 2002 Olivier Award nominace, Best Etertainment.) Poznatky během uvádění této hry ji přivedly k založení V-Day, celosvětového hnutí proti násilí na ženách a dívkách. E. Ensler můžete shlédnout na dokumentu HBO, kdy sama hru hrála. E. Ensler zasvětila svůj život boji proti násilí, věříc, že jednoho dne budou ženy a dívky svobodné řídit své životy. Monology vagíny vznikly na základě rozhovorů s více než 200 ženami. S humorem a šarmem oslavují ženskou sílu a sexualitu.

V-Day je dnes celosvětové hnutí, které podporuje různé organizace proti násilí, pomáhá jim s konkrétními úkoly a zároveň aktivuje společnost pro boj proti znásilňování, domácímu násilí, ženské obřízce, sexuálnímu otroctví, páchaném na ženách a dívkách. V-Day vybral na akcích přes 70 milionů dolarů. V-Day byl jmenován jednou z 10 nejvýznamějších charit časopisem Worth v r. 2001 a mezi 10 nej. Časopisu Marie Claire.

V-Day pořádá velké charitativní akce, včetně promítání filmů a výchovných kampaní. Např : V –Day delegace do Izraelu,Palestiny, Egypta a Jordánu. Afgánský Women´s Summit, V-Day dokumentární film „Until the Violence Stops“, jenž měl premiéru na Sundance festivalu r. 2004. Pochod za zmizelé a zavražděné ženy Juarezu, pochod delegace do Indie v r. 2004, the Stop Rape Contest, the Indian Country Projekt, Love Your Tree a festival V-Day: Until the Violence Stops. V roce 2008 slavil V-Day 10 výročí akcí V to the Tenth v New Orleans Arena a Louisiana Superdome, dva dny přednášek, divadla, umění a welness,kterých se zůčastnilo na 30 000 žen a mužů a vybralo na 700 000 dolarů pro místní organizace.

V r. 2009 bylo produkováno 4.200 V-Day beneficí různými dobrovolnými spolky, v divadlech, komunitních centrech, kostelech, školách a seznamovalo miliony lidí s realitou násilí na ženách a dívkách. Peníze šly na akce místních komunit. V r. 2004 hrála E. Ensler na Broadway NYC a v ACT v San Francisku hru The Good Body (Tělo) poté absolvovala turné po 20 městech v r. 2005. Obě hry „Tělo“a „Monology Vaginy“ se dnes hrají po světě a vyšly v Random House. V r. 2006 vyšlo „Insecure at last“. Je to pohled na náš život –jak chutná svoboda pod omezující ochranou. Tentýž rok spolupracovala na antalogii spisů o násilí na ženách: A Memory, a Monologue, a Rant and Prayer. V r. 2010 vyšla v Random House nová práce „I am an emotional creature: the secret life of girls around the world“, která zaznamenává osudy dívek, které se vypořádávají s vyhrůžkami, strachem, bolestí a sdílejí tajemství a vítězství.

HRY: NECESARY TARGETS, CONVICTON, LEMONADE, THE DEPOT, FLOATING RHODA AND THE GLUE MAN, EXTRAORDINARY MEASURES, THE VAGINA MONOLOGUES, THE GOOD BODY, NECESSARY TARGETS, INSECURE AT LAST, A MEMORY, A MONOLOGUE, A RANT AND PRAYER byly publikovány v Villard/ Random House. VAGINA WARRIORS, slova E. Ensler, fotografie Joyce Tenneson, publikovány v Bulfinch Press pro V-Day 2005.

FILMY: THE VAGINA MONOLOGUES-HBO, What I Want My Words T o Do To You /dokument o ženách z vězení Bedford Hills/ Film měl premieru r. 2003 na PBS „P.O.V“.

Eve též napsala články do Glamorous Magazíne, Marie Blaire, Huffington Post, Washington Post, The Guardien, O Magazine. Dostala mnoho ocenění a četných titulů, včetně Guggenheim Fellowship in Playwriting.


TOPlist